Sunday, September 13, 2009

All inclusive


Yaklaşık 15 yıl önce kullanmaya başladığımız All Inclusive isimli ilac, hastalıklı ama büyük potansiyeli olan bünyeyi ayağa kaldırmak adına, görevini basari ile yerine getirmistir.Bugün güneyde ,birbirinden güzel 300 e yakın 5 yıldızlı otelimiz var.
Hayal edelim ;eğer o 5 yıldızlılar yapılmamıs olsa idi ,su anda
Antalya sahilleri neye benzerdi ?
Fazladan binlerce köhne gözleme evi, barboyların desk üzerine cıkıp, önce Ankaralı Turgut eşliğinde devamında 5 yıl geriden gelen piyasa şarkıları ile turistleri dansa kaldırdığı barlar ,komik isimli ,PVC kaplı A4 kağıdından menüsü olan berbat pideciler,daha fazla taklit Dolce&Gabbana, Adidas,Lacoste mağazası,otogar pansiyonunu andıran 2.3 yıldızlı oteller...
Kaldırın 300 tane 5 yıldızlı oteli, koyun bunlardan 10000 tane.İşte bu olurdu all inclusive olmasaydı.All inclusive ,hasta bünyenin ilacı idi .Yapılan 5 yıldızlı oteller ile en azından ihtişamlı yapılara kavustuk (Rakiplere kıyasla) .Kim ne derse desin gerekli olan ilaç buydu.
Ve şimdi .Yıl 2010 .Bünye düzelmeye baslamış, ilacı bırakma zamanı gelmiştir.En büyük yan etkisi "Yaratıcılığı öldürmek" olan all inclusive`e teşekkür edip, yavasça bünyeden uzaklaştırmak ,çekmeceyi boşaltmak gerekmektedir.Türkiye nin; yeni servis modelleri,yeni anlayışlar,yeni ürünler geliştirme zamanı gelmiş olup ,hak ettiği hayata başlaması icin gerekli konaklamaya yönelik alt yapı hemen hemen hazırdır.

1 comment:

Anonymous said...

'all inclusive" sistemi anladığım kadarıyla esnafı devre dışı bırakmasıyla hoşunuza gitmiş. Şimdi de ülkemizde hiç para harcamadan bu otellerde kalan memnuniyetsiz turist istilası ve buna bağlı kalite düşmesiyle zamanları doldu diyorsunuz. Şu ana kadar bu tip otellerden memnun kalan kişilere rastlamadım.Bunun yerine yatırımlarla yerel çarşılar, plaj işletmecileri, lokantalar zenginleştirilmeliydi. Beton yığınları elbet bir gün boş kalacak.

ece k.