Saturday, March 7, 2009

Otelcilikte Farklılaşma-1

Turizmde Yeni Fikirler projesinin hayata geçirilmesi gerekliliğinin altında ; yenilikçi hizmet çeşitliliği ve turizmde farklılaşma ihtiyacı yatmaktadır.
Farklılaşma , sektördeki birçok işletmeci veya yatırımcı tarafından mevcut rekabet koşullarına uyma çabası içinde göz ardı edilmektedir.
Daha iyi ya da en iyi olma yolunda harcanan enerji ve finansal kaynaklar; farklılaşma için harcanabilecek miktardan daha fazla olup ,rakiplerden farklı konumlanma ihtimali ise daha düşüktür.İşletmeler aynı pazarda ve koşularında rekabet ederken birbirlerine daha benzemekte ve bu benzerlik arttıkça; alıcılar (misafirler), fiyata göre ürün seçmeye yönelmektedirler .Nasıl farklılaşabiliriz ? Farklılaşma konusunda hangi detaylar bize projeksiyon olabilir?
1- Diğer endüstrilerdeki trendleri takip ederek.Apple i-pod urununu çıkardığı tarihten bu güne kadar birçok sektörde yüzlerce şirket kendi ürünlerini i-pod ile senkronize etmeye calıştı ve hala da AR_GE çalısmaları devam ediyor. Rekabet üstünlüğü sağlayacak gerekli ürün ve hizmetler , alternatif endüstrilerde mevcut.
Turizm işletmelerine baktığımızda :Birçok otelde Sony Playstation ürünleri görebilirsiniz.Etrafınızda misafirlere Nintendo Wii servisi sunan otel var mı ?
2009 Şubat ayı sonunda Amazon, Digital Book Reader ların sonuncusu olan Kindle2 yi çıkardı.Bu ürünlerden birkaç tanesini otelinize getirip misafirlerinize bu servisi sunamaz mısınız ?
Farklılık ile ilgili yelpaze sadece teknoloji sektörü ile sınırlı değil.
Bu konu ile ilgili springwise.com ,coolhunting.com ,trendhunter.com gibi siteleri takip edebilirsiniz .Her gün eklenen dünya çapındaki trendler/analizler/yeni tasarımlar/servisler ilginizi çekecektir.
2-Transparan olmak
Farklılaşma konusunda eldeki en önemli kanlardan birisi internettir (worldwideweb). Öncelikle web sitesine‘’dijital katalog’’ yaklaşımıyla bakmayı bırakmalayız.Sitenin tasarım kısmı bir yana, içerik olarak nasıl farklılaşabiliriz ? Cevaplardan biri daha fazla transparan olmak!
Tüm personelin, resimlerini ,adını ,hatta bir hayalini web sitesine bir mikrosite olarak koyabilirsiniz.Bütün a la carte restaurant menülerinizi koyabilirsiniz.Misafirler ile iletişiminizi artıran her ayrıntı size satış olarak geri dönecektir.

İddialı bir aile oteli misiniz ? Mini Club/Animasyon üyeleri sitenizde yer alsın.Bütün detayları ile birlikte bebek arabalarınızı/ bebek sandalyelerinizin resimlerini,çocuk büfenizdeki yemeklerde kullandığınız ürünlerin detaylarını sitenize koyabilirsiniz.
Misafirin bilmediği ama sitenizde karşılaştığı zaman şaşıracağı her türlü bilginin sitenizde yer almasında fayda vardır.Misafiri ile iletişime geçmek hiçte zor değil.
Tatil deneyimlerinin paylaşıldığı tripadvisor.com veya holidaycheck.com sitelerini bir çoğumuz biliyoruz .Peki tripkick.com ? Sıradan otel tavsiye sitelerinin çok ötesinde bir paylaşım sitesi tripkick. Gideceğiniz oteldeki hangi odanın ne gibi özelliklere sahip olduğu bilgisine bu siteden erişebilirsiniz.Asansöre uzaklığı,bina içindeki konumu,gürültülü olup olmadığı ,hangi kattaki odanın daha güzel manzaraya sahip olduğu .v.sDaha fazla bilginin yer alması, daha fazla güven oluşmasını sağlıyor.
Sosyal Paylaşım mecraları ve medyanın kullanımı başka bir alt başlığımız;Youtube kullanımı ile ilgili olarak ülkemizde iyi örnekler var ,öyle tahmin ediyorum en fazla hit alan video Rixos Bodrum .2 yılda yaklaşık 230.000 defa izlenmiş.Bu alanda da farklılaşmak mümkün . Tüm misafirler içinde en iyi tatil filmini veya fotoğraflarını çekip youtube koyana 1 hafta tatil verebilirsiniz.Bu ödülü ise facebook ta tesisiniz ile ilgili oluşturduğunuz grubunuzda açıklayacağınızı söylerseniz misafirler ile işletme arasındaki bağlantı sayısı artacak aynı zamanda bu ilişki ve iletişim uzun bir döneme yayılacaktır.İyi bir örnek ;Gran Canaria da ki Sandy Beach adlı tatil köyünün mini disco görüntüleri ,Youtube da şu ana kadar 25.000 defa izlenmiş.Bütün çocuk showlarını,club danslarını youtube `a koymak 1 saat .maliyeti ise 0 lira .
3.Gerçek alıcılara odaklanmak
Yapılan araştırmalar tatil konusunda kararın %90 lık bir oranda kadınlar tarafından verilmekte olduğunu göstermektedir.Kadınlar ! Farklılaşma konusunda sınırsız bir uygulama alanından bahsediyoruz. Bir başka konu, ağırlıklı kadınlara veyahut iş kadınlarına yönelik uygulamalar yapan otel neredeyse yok gibi.. İşletme ile kadınlar arasındaki bağı daha iyi anlamak icin Carol Gilligan dan şu alıntı ya göz atmadan edemeyeceğiz:”Erkekler ayrılmaya odaklanır…otoriteden/aileden/her şeyden uzaklaşmaya.Kadınlar bağlantıya odaklanır.Erkekler kendilerine odaklanır.Kadınlar başkalarına.Erkekler ,kişileri birbirinden açık bir şekilde farklı kılan hiyerarşilerde rahattırlar .Kadınlar amacın içerde yer alabilmek olduğu ağ organizasyonlarda daha rahattırlar.”Farklılaşma konusunda bize yol gösterecek ipuçlarının sayısını artırabiliriz.Bu yaklaşım;hem stratejik hamle hazırlığında olan ve hem de kriz döneminde arayış içinde olan işletmeler için kalıcı bir çözüm olabilir.Farklılaşma rekabete ayak uydurmak yerine yeni rekabet koşulları yaratma ve sektörde tek olmaya yönelik çalışmaların temel taşıdır.

No comments: